image

Kaynak Kodu Nedir

Web siteleri birer yazılımdır. Asp veya PHP altyapısı ile yazılabilen bu yazılımların html biçimli kaynak kodları bulunur. Kaynak kodları her hangi bir yazılımın, makine diline dönüştürülüp işlenip yorumlanmasından önce insanların okuyup üzerinde çalışabildikleri kodlardır. Bu kodlar evrensel bir dili ifade eder ve internet verilerinin genelinde bu dil hakimdir.

Hyper Text Markup Language tanımının kısaltması olan HTML metinler, Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) üzerinden yayımlanır. HTML kaynakların çözümlemesi ise web tarayıcılar ile yapılır. Normal koşullarda uzun kodlar biçiminde görüntülenen HTML belgeleri, tarayıcılar tarafından görsel olarak dönüştürülür. Bizim tarayıcıda gördüğümüz görsel yapının ortaya çıkmasını sağlayan bu HTML altyapıya Kaynak kodu denir. Ancak kaynak kodlar tek başlarına sitelerin ortaya çıkmasını elbette sağlamaz. Bu kodlar birer yol haritası olarak tarayıcının hangi unsurları kullanarak siteyi görüntüleyeceğini gösterir. Ayrıca modern web tasarım bakımından doğru kodlanmış sitelerde kaynak kodları dinamiktir ve birçok farklı kaynağın ilgili sayfanın parametreleri ile kompoze edilmesi ile oluşturulur.

 

Kaynak kodun amaçları

 

Yazılım oluşturma için temel oluşturmanın ötesinde, kaynak kodun başka önemli amaçları da vardır. Örneğin, kaynak koduna erişimi olan kalifiye kullanıcılar, gerekirse yazılım yüklemelerini daha kolay bir şekilde özelleştirebilir.

Bu arada, diğer geliştiriciler kaynak kodunu diğer işletim platformları için benzer programlar oluşturmak için kullanabilirler. Kaynak koduna erişim, programcıların, kodları öğrenme amacıyla paylaşarak veya diğer uygulamalar için bölümlerini geri dönüştürerek topluluklarına katkıda bulunmalarına da olanak tanır.

 


Kaynak Kod Örneği

<div class="text">

<p>Web Tasarım <a href="https://oztepyazilim.com" title="ÖZTEP Web Tasarım">Öztep Yazılım</a></p>

</div>